Skip navigation

Leczenie guzów przysadki mózgowej w Niemczech

Nowotwory przysadki mózgowej to w większości przypadków łagodne gruczolaki. Choroba może dawać objawy w różny sposób. Z jednej strony może dojść do dysregulacji hormonalnej polegającej na nadprodukcji hormonów (np. choroba Cushinga, akromegalia). Z drugiej strony, z powodu guza mogą wystąpić zaburzenia funkcji zdrowej przysadki, co prowadzi do częściowej lub całkowitej niewydolności i związanego z tym niedoboru hormonów. Ponadto, guz może zajmować przestrzeń w sąsiednich strukturach, takich jak skrzyżowanie nerwów wzrokowych, co może prowadzić do postępującej utraty wzroku lub hemianopsji.

Leczenie/terapia

Leczenie chirurgiczne

Nowotwory przysadki są zawsze leczone w naszej klinice w ramach interdyscyplinarnego Centrum Przysadki we współpracy z endokrynologami i w razie potrzeby z innymi specjalnościami, takimi jak okulistyka, laryngologia czy radiologia. Konieczne jest wcześniejsze wykonanie badania MRI głowy z podaniem środka kontrastowego. Następnie koledzy endokrynolodzy badają czynność przysadki mózgowej. W rzadszych przypadkach (np. prolactinoma) można najpierw spróbować terapii lekowej, aby zmniejszyć rozmiar guza. W większości przypadków interwencja chirurgiczna wykonywana jest endoskopowo z dostępu endonasalnego. Wykorzystywane są do tego najnowocześniejsze endoskopy HD. Ponadto nasza klinika dysponuje wszystkimi możliwościami technicznymi w zakresie chirurgii nowotworów, takimi jak systemy nawigacyjne czy aspiratory ultradźwiękowe.

Pobyt w szpitalu trwa z reguły 6 do 7 dni. Dalsza opieka jest również interdyscyplinarna w ramach Centrum Chorób Przysadki. Badanie kontrolne w naszym ambulatorium jest wymagane początkowo po 3 miesiącach, a następnie w odstępach rocznych. Równolegle przeprowadzane są regularne kontrole czynności przysadki mózgowej, a w razie potrzeby endokrynolodzy biorący udział w leczeniu podają odpowiednie leki. 

Lekarze leczący

Klinika i Poliklinika Neurochirurgii

Prof. dr Henry W.S. Schroeder

Dyrektor Kliniki

 

Klinika i PoliklinikaNeurochirurgii

Dr Christian Rosenstenge

Kontakt

Dział Relacji Medycznych dla pacjentów międzynarodowych

Rafael Hawrylkow

Universitätsmedizin Greifswald

Fleischmannstr. 8

17475 Greifswald

Telefon: +49 3834 86 5639

Mobil: +49 151 2810 3332

E-Mail: rafael.hawrylkowmed.uni-greifswaldde

Kontaktformular - Polnische Webseite

Skontaktuj się z nami
captcha