Skip navigation

System cen szpitalnych DRG w Niemczech

Od 1 stycznia 2004 r. prawie wszystkie szpitale w Niemczech są ustawowo zobowiązane do ustalania cen za zabiegi medyczne i usługi szpitalne według systemu cenowego DRG (Diagnosis-Related Groups) w zależności od rodzaju schorzenia.

Wbrew temu, co niektóre szpitale wmawiają zagranicznym pacjentom, niemiecka ustawa (SGB 5) mówi wyraźnie, że te urzędowe regulacje cenowe obowiązują wszystkich pacjentów, niezależnie od tego, czy są oni ubezpieczeni w niemieckim systemie opieki zdrowotnej, czy też pochodzą z zagranicy i muszą sami pokrywać koszty leczenia. Katalog DRG stanowi podstawę prawną do oceny kosztorysów i rachunków szpitalnych.

Katalog DRG zawiera również przeciętne dane dotyczące czasu pobytu dla każdego zabiegu, które mogą być wykorzystane do obliczenia kolejnej części kosztów podróży medycznej. W większości szpitali koszt pobytu oparty jest na standardzie trzech łóżek w pokoju. Pacjenci, którzy wolą wygodny pokój sam lub z jednym łóżkiem, będą musieli zapłacić dodatek, który różni się w zależności od szpitala.

Dokładna cena DRG może być określona dopiero po zakończeniu leczenia szpitalnego.

Podane przez nas szacunkowe koszty nie są gwarancją ceny; w zależności od preferowanego standardu leczenia i zakwaterowania mogą wystąpić znaczne różnice