Skip navigation

Leczenie otyłości w Niemczech

Witamy na stronie internetowej Wydziału Chirurgii Uniwersytetu w Greifswaldzie na temat otyłości. Poniżej znajdą Państwo informacje na temat wszystkich popularnych zabiegów chirurgicznych, które są przez nas oferowane. Razem z Kliniką Chorób Wewnętrznych tworzymy Centrum Leczenia Otyłości Szpitala Uniwersyteckiego w Greifswaldzie. Celem tego centrum jest znalezienie najlepszej dla Ciebie metody odchudzania poprzez interdyscyplinarną współpracę. Będziemy szczęśliwi, aby wyjaśnić szczegółowe wyjaśnienia procedur chirurgicznych i interwencji, które naszym zdaniem są odpowiednie dla Ciebie w naszej konsultacji otyłości.

Otyłość jest powszechną chorobą w Niemczech i na całym świecie, politycy i lekarze są co do tego zgodni. W Niemczech na czele listy osób z nadwagą/mieszkańców znajdują się mieszkańcy Meklemburgii-Pomorza Przedniego (56%), następnie Turyngii i SaksoniiAnhalt, gdzie za podstawę przyjęto BMI >25. Obecnie w Niemczech żyje około 9 milionów osób z otyłością wartą leczenia (BMI ≥30kg/m²), w USA jest to około 50 milionów pacjentów.

Wskazania do leczenia chirurgicznego zostały jasno określone przez różne towarzystwa zawodowe, a pacjent musi spełniać następujące warunki.

  1. chorobliwa otyłość
  2. BMI powyżej 40 kg/m² lub co najmniej 40 kg nadwagi
  3. BMI powyżej 35 kg/m² i choroby współistniejące
  4. kilka nieskutecznych prób leczenia zachowawczego pod nadzorem lekarza
  5. wyraźny zespół metaboliczny 6. wiek od 18 do 60 lat 

Około 1,5 miliona osób w Niemczech spełnia obecnie te kryteria. Poza otyłością zwykle występują choroby wtórne, które wymagają leczenia, najczęstsze z nich to nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, bezdech senny, zgaga, kamica żółciowa i inne. Większość z tych chorób leczy się również poprzez terapię odchudzającą; szczególnie cukrzyca reaguje wrażliwie na utratę wagi.

Jako Centrum Leczenia Otyłości przy Szpitalu Uniwersyteckim w Greifswaldzie jesteśmy po to, aby zgodnie z wytycznymi i najnowocześniejszymi metodami leczenia w sposób interdyscyplinarny skutecznie leczyć Państwa dolegliwości.

Jeśli wzbudziliśmy Państwa zainteresowanie, zapraszamy na konsultacje w sprawie otyłości.

Procedury Operacyjne

Balon żołądkowy

Balon wewnątrzżołądkowy jest umieszczany w żołądku podczas gastroskopii. Jest on stosowany przed operacją odchudzania lub jako jedyne urządzenie do odchudzania dla BMI około 30, zwykle w połączeniu z:

Opaską żołądkową (Adjustable Gastric Band)

Opaska żołądkowa jest zakładana laparoskopowo w górnej części żołądka, dzięki czemu po zwężeniu powstaje wczesne uczucie sytości. Metoda ta jest również wskazana przy BMI ≥35. Opaska żołądkowa jest w pełni skuteczna tylko wtedy, gdy pacjent ściśle zmieni swoje nawyki żywieniowe, zwłaszcza nie powinno mieć miejsca tzw. sweeteating (nadmierne spożywanie słodyczy). Za pomocą opaski żołądkowej i jeśli wskazania są prawidłowe, można osiągnąć redukcję masy ciała o 40-60% nadwagi.

Bypass gastryczny

Tzw. RnY bypass gastryczny jest wykonywany głównie w sposób małoinwazyjny. W tym przypadku pozostaje tylko bardzo mała resztka żołądka, która zostaje ponownie połączona z układem jelitowym poprzez zespolenia jelita cienkiego. Procedura ta jest wskazana dla pacjentów z BMI 40 lub więcej. 60-80% redukcja masy ciała z nadwagi może być osiągnięta za pomocą tej metody, co czyni ją bardzo skuteczną formą leczenia otyłości i dlatego jest standardem w Stanach Zjednoczonych. 

Rękawowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomy)

to stosunkowo nowy typ zabiegu bariatrycznego o charakterze restrykcyjnym. Główna część żołądka jest usuwana laparoskopowo wzdłuż znormalizowanego przewodu żołądkowego, aż pozostanie tylko jeden przewód żołądkowy. Powoduje to wczesne uczucie sytości i mniejsze spożycie pokarmu. Zabieg ten jest skuteczny tylko wtedy, gdy zmienią się nawyki żywieniowe lub zostaną one zmienione z pomocą dietetyków. Nie powinien występować typ pacjenta łakomczucha (nadmierne spożywanie dużej ilości słodyczy). Operacja ta jest często stosowana jako pierwsza operacja w przypadku chorobliwej otyłości z BMI powyżej 70 w celu osiągnięcia redukcji masy ciała, ponieważ jest to metoda prosta i szybka.

Lekarz leczący

Klinika i Poliklinika Chirurgii Ogólnej

Univ.-Prof. Dr. med. Stephan Kersting

Dyrektor Kliniki

Kontakt

Dział Relacji Medycznych dla pacjentów międzynarodowych

Rafael Hawrylkow

Universitätsmedizin Greifswald

Fleischmannstr. 8

17475 Greifswald

Telefon: +49 3834 86 5639

Mobil: +49 151 2810 3332

E-Mail: rafael.hawrylkowmed.uni-greifswaldde

Kontaktformular - Polnische Webseite

Skontaktuj się z nami
captcha