Skip navigation

Leczenie żołądka w Niemczech

Liczba rozpoznań raka żołądka ogólnie maleje w ostatnich latach, ale nadal jest to jedna z najczęstszych chorób nowotworowych. Tak jak w przypadku wszystkich nowotworów, wczesna diagnoza jest kluczowa dla całkowitego wyleczenia tej choroby. Wymaga to przeprowadzenia dużej liczby specjalnych badań. Wymaga to ścisłej współpracy pomiędzy różnymi specjalistami. Gwarantuje to Centrum Onkologii znajdujące się w szpitalu Uniwersyteckim w Greifswaldzie.

Przede wszystkim należy wyjaśnić wielkość guza, ewentualne guzy wtórne i zajęcie sąsiednich narządów. Po ustaleniu stopnia zaawansowania choroby, w naszej interdyscyplinarnej konferencji nowotworowej ustalane jest dalsze postępowanie. Często leczenie składa się z kombinacji chemioterapii i następującego po niej zabiegu chirurgicznego. W niektórych przypadkach można również rozważyć zastosowanie radioterapii. Celem jest całkowite chirurgiczne usunięcie guza wraz z towarzyszącymi mu węzłami chłonnymi. W wielu przypadkach całkowite wyleczenie uzyskuje się dzięki współpracy pomiędzy różnymi dyscyplinami.

Z reguły podczas operacji usuwany jest cały żołądek lub jego największa część. Dla pacjenta oznacza to, że konieczna jest całkowita zmiana nawyków żywieniowych. Mimo to, życie bez żołądka z dobrą jakością życia jest możliwe. W takim przypadku nasi specjalnie wyszkoleni dietetycy udzielą szczegółowych porad.  

Lekarz leczący

Klinika i Poliklinika Chirurgii Ogólnej

Univ.-Prof. Dr. med. Stephan Kersting

Dyrektor Kliniki

Kontakt

Dział Relacji Medycznych dla pacjentów międzynarodowych

Rafael Hawrylkow

Universitätsmedizin Greifswald

Fleischmannstr. 8

17475 Greifswald

Telefon: +49 3834 86 5639

Mobil: +49 151 2810 3332

E-Mail: rafael.hawrylkowmed.uni-greifswaldde

Kontaktformular - Polnische Webseite

Skontaktuj się z nami
captcha