Skip navigation

Leczenie raka Wątroby w Niemczech

Na pierwszym planie szerokiego spektrum leczenia w Centrum Onkologii w szpitalu Uniwersyteckim w Greifswaldzie znajduje się interdyscyplinarna terapia chorób nowotworowych wątroby, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego.

Rak pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych, stanowiący około 1,5 % wszystkich nowotworów, jest bardzo rzadki, przy czym kobiety chorują na niego około trzy razy częściej niż mężczyźni. Szczytowy wiek przypada na okres między 60. a 80. rokiem życia. Najczęściej guz ten występuje w okolicy otworu wątroby. W zależności od stopnia zaawansowania nowotworu, wieku i ogólnego stanu pacjenta, na naszej interdyscyplinarnej konferencji nowotworowej ustalamy plan terapii. W zasadzie możliwe jest zastosowanie chirurgii, chemioterapii i radioterapii. Podstawowym sposobem leczenia jest chirurgiczne usunięcie nowotworu, które często obejmuje również usunięcie większych części wątroby.

Zwłaszcza choroby wątroby, jako choroby ogólnoustrojowe, metaboliczne i zapalne z tworzeniem guzów (nowotworów), oferują szeroki zakres złożonych problemów medycznych, które są adresowane do różnych dyscyplin medycznych. Złośliwe choroby wątroby należą do najbardziej rozpowszechnionych nowotworów na świecie. Wątroba jest również narządem najczęściej atakowanym przez nowotwory. Dotyczy to pierwotnych guzów wątroby, ale także przerzutów nowotworowych, których źródłem są guzy innych narządów. Mogą to być nowotwory jelit (rak okrężnicy i rak odbytnicy), rak piersi (rak piersi), rak skóry (czerniak), rak trzustki i rak żołądka. Tylko pięć procent wszystkich przerzutów do wątroby można usunąć chirurgicznie z szansą na wyleczenie, z 25 do 35 procent szans, że pacjent będzie żył kolejne pięć lat. Każda terapia jest indywidualnie ukierunkowana w zależności od stadium i typu raka wątroby i wymaga intensywnej współpracy interdyscyplinarnej pomiędzy wymienionymi obszarami. W przypadku raka wątrobowokomórkowego (HCC) całkowite wyleczenie można osiągnąć tylko poprzez chirurgiczne usunięcie lub przeszczep wątroby. Decyzja o operacji raka wątroby zależy od stopnia zaawansowania choroby.

W Centrum Onkologii w szpitalu Uniwersyteckim w Greifswaldzie istnieją wszystkie warunki do interdyscyplinarnego leczenia nowotworów dróg żółciowych i wątroby

Lekarz leczący

Klinika i Poliklinika Chirurgii Ogólnej

Univ.-Prof. Dr. med. Stephan Kersting

Dyrektor Kliniki

Kontakt

Dział Relacji Medycznych dla pacjentów międzynarodowych

Rafael Hawrylkow

Universitätsmedizin Greifswald

Fleischmannstr. 8

17475 Greifswald

Telefon: +49 3834 86 5639

Mobil: +49 151 2810 3332

E-Mail: rafael.hawrylkowmed.uni-greifswaldde

Kontaktformular - Polnische Webseite

Skontaktuj się z nami
captcha