Skip navigation

Leczenie raka prostaty w Niemczech

Rak gruczołu krokowego (PCa) jest złośliwą chorobą nowotworową, która wywodzi się z tkanki gruczołowej gruczołu krokowego. Częstość występowania: PCa jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn i trzecią co do częstości przyczyną zgonów z powodu nowotworów w Niemczech. Częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. Etiologia rozwoju raka gruczołu krokowego i progresji choroby nie jest znana. PCa zwykle rośnie bardzo powoli, początkowo w obrębie prostaty. Dopiero gdy przekroczy torebkę gruczołu krokowego, choroba może postępować miejscowo. Preferowane miejsca przerzutów to węzły chłonne zaotrzewnowe i szkielet osiowy. Leczenie/terapia

Wybór odpowiedniej terapii zależy przede wszystkim od stadium zaawansowania nowotworu, wieku pacjenta i ewentualnych chorób współistniejących. Należy jednak wziąć pod uwagę również liczne czynniki indywidualne, takie jak życzenia pacjenta.

  • Aktywna obserwacja Oczekiwanie na progresję guza, a następnie jego leczenie (curative) jest możliwą opcją terapeutyczną w przypadku zlokalizowanego PCa we wczesnym stadium zaawansowania w ściśle określonych warunkach.
  • Radykalna pęcherzykowa resekcja gruczołu krokowego Usunięcie gruczołu krokowego i pęcherzyków nasiennych można rozważyć, zwłaszcza w przypadku miejscowo zaawansowanego PCa bez klinicznie rozpoznawalnych przerzutów; zabieg ten można wykonać różnymi technikami chirurgicznymi (retropubicznie lub laparoskopowo), w razie potrzeby z zabezpieczeniem nerwów erekcyjnych
  • Radioterapia Przezskórna radioterapia i brachyterapia (wprowadzenie nasion do prostaty) mogą być stosowane w przypadku ograniczonego miejscowo i zaawansowanego miejscowo PCa bez przerzutów odległych; warunkiem wstępnym jest jednak niezakłócone opróżnianie pęcherza moczowego bez tworzenia się resztek moczu.
  • W wybranych sytuacjach, zwłaszcza u starszych pacjentów z ciężkimi chorobami współistniejącymi, może być również zasadne zrezygnowanie z terapii ukierunkowanej przede wszystkim na leczenie nowotworu, a zamiast tego oczekiwanie na dolegliwości związane z guzem i leczenie ich paliatywnie
  • Hormonoterapia W zaawansowanym i przerzutowym PCa należy zastosować deprywację androgenową jako opcję leczenia paliatywnego; w tym celu stosuje się analog LH-RH. Możliwe jest jednak również połączenie z antyandrogenem.
  • Chemioterapia W przypadku utraty skuteczności terapii antyandrogenowej (w sytuacji oporności na leczenie hormonalne) zaleca się leczenie cytostatykami, takimi jak docetaksel lub nowszymi substancjami, takimi jak abirateron czy enzalutamid.

Lekarz leczący

Klinika i Poliklinika Urologii

Univ.-Prof. Dr. med. Martin Burchardt

Dyrektor Kliniki

Kontakt

Dział Relacji Medycznych dla pacjentów międzynarodowych

Rafael Hawrylkow

Universitätsmedizin Greifswald

Fleischmannstr. 8

17475 Greifswald

Telefon: +49 3834 86 5639

Mobil: +49 151 2810 3332

E-Mail: rafael.hawrylkowmed.uni-greifswaldde

Kontaktformular - Polnische Webseite

Skontaktuj się z nami
captcha