Skip navigation

Leczenie raka przełyku w Niemczech

Jest nadal rzadką chorobą nowotworową w Niemczech, z około 5.000 nowych przypadków rocznie. Jednak pewien typ tej choroby (gruczolakorak = rak Barretta) wykazał największy wzrost częstotliwości występowania w ciągu ostatnich 30 lat. W przeszłości dominowały nowotwory górnego i środkowego odcinka przełyku, które są rozpoznawane bardzo późno i mają dość złe rokowanie. Choroba ta jest ściśle związana z regularnym spożywaniem nikotyny i alkoholu. 

Większość diagnozowanych obecnie nowotworów wywodzi się z obszaru przejściowego między przełykiem a żołądkiem. Jedną z przyczyn jest unoszenie się kwasu żołądkowego do przełyku, tzw. zgaga (refluks). Błona śluzowa przełyku jest bardzo wrażliwa na działanie agresywnego soku żołądkowego, dlatego dochodzi do stanu zapalnego. Jeśli stan zapalny utrzymuje się, dochodzi do zmiany błony śluzowej i powstania błony zastępczej. Ta tak zwana błona śluzowa Barretta stanowi stadium przedrakowe. Im dłużej te zmiany się utrzymują, tym większe ryzyko zachorowania na raka. U około 5% tych pacjentów w ciągu 10 lat rozwija się rak.

W przypadku obu chorób, wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szanse na wyleczenie. Szczególnie w przypadku raka Barretta możliwe jest wykrycie stadiów przedrakowych, a tym samym uniknięcie rozwoju nowotworu złośliwego lub leczenie nowotworu w bardzo wczesnym stadium.

Aby zapewnić optymalne leczenie tej złośliwej choroby, konieczna jest współpraca wielu specjalistów. Leczenie może być prowadzone za pomocą leków, radioterapii, procedur endoskopowych, chirurgii lub, jak w większości przypadków, kombinacji różnych metod. Współpraca ta odbywa się w Centrum Onkologii znajdujące się w szpitalu Uniwersyteckim w Greifswaldzie.

Lekarz leczący

Klinika i Poliklinika Chirurgii Ogólnej

Univ.-Prof. Dr. med. Stephan Kersting

Dyrektor Kliniki

Kontakt

Dział Relacji Medycznych dla pacjentów międzynarodowych

Rafael Hawrylkow

Universitätsmedizin Greifswald

Fleischmannstr. 8

17475 Greifswald

Telefon: +49 3834 86 5639

Mobil: +49 151 2810 3332

E-Mail: rafael.hawrylkowmed.uni-greifswaldde

Kontaktformular - Polnische Webseite

Skontaktuj się z nami
captcha