Skip navigation

Leczenie raka jądra w Niemczech

Rak u młodego mężczyzny

Rak jądra jest raczej rzadką chorobą nowotworową, stanowiącą około 1,6% wszystkich nowych przypadków raka. Niemniej jednak dotyka on głównie młodych mężczyzn w wieku od 20 do 50 lat, tak więc w tej grupie wiekowej rak jąder jest najczęstszą chorobą nowotworową u mężczyzn. Z reguły około 90% wszystkich nowotworów jąder to złośliwe nowotwory zarodkowe, podczas gdy pozostałe 10% to zazwyczaj nowotwory łagodne. Rak jąder jest spowodowany wadliwym dojrzewaniem tkanki komórek rozrodczych, które występuje między innymi w przypadku zaburzonego rozwoju jąder (maldescensus testis) w dzieciństwie. Osoby dotknięte chorobą zwykle zauważają bezbolesne powiększenie lub obrzęk i stwardnienie jądra, nie wykazując żadnych innych objawów. Oprócz badania palpacyjnego, w diagnostyce stosuje się badanie ultrasonograficzne jądra i oznaczanie markerów nowotworowych we krwi (AFP, β-HCG itp.).

Leczenie nowotworów jąder

Rak jądra jest uleczalny w zdecydowanej większości przypadków. Jeśli choroba nowotworowa zostanie wykryta w odpowiednim czasie na wczesnym etapie, całkowite usunięcie można zwykle osiągnąć poprzez leczenie chirurgiczne. Nawet w zaawansowanych stadiach z przerzutami szanse na wyleczenie są duże, a ponad 90% mężczyzn cierpiących na tę chorobę wraca do zdrowia i pracy. W przypadku zdiagnozowania raka jądra, chore jądro zwykle musi zostać usunięte poprzez nacięcie w pachwinie (orchiektomia). Jeśli badanie tomografii komputerowej wykaże zajęte węzły chłonne, konieczna może być chemioterapia. W rzadkich przypadkach konieczne może być usunięcie węzłów chłonnych (limfadenektomia) lub radioterapia. Po przygotowaniu przedszpitalnym pacjent jest przyjmowany do szpitala w dniu operacji. Z reguły spodziewany jest pobyt w szpitalu przez 1-2 noce. Opiekę kontrolną zapewnia urolog-rezydent.

Opcje leczenia

Nasza klinika oferuje wszystkie procedury terapeutyczne w leczeniu guzów jąder.

  • Usunięcie jądra (orchiektomia/półkastracja)
  • Usunięcie zaotrzewnowych węzłów chłonnych (RLA)
  • Leczenie farmakologiczne nowotworów (chemioterapia)

Podsumowanie

  • Guzy jąder są ogólnie rzadką chorobą nowotworową, która występuje głównie u młodych mężczyzn.
  • Oprócz badania klinicznego jądra, w diagnostyce ważną rolę odgrywa badanie ultrasonograficzne i oznaczanie specyficznych markerów nowotworowych we krwi.
  • W większości przypadków choroba ma charakter złośliwy. Można ją jednak wyleczyć w ponad 90% przypadków poprzez chirurgiczne usunięcie chorego jądra i, w razie potrzeby, późniejszą chemioterapię w przypadku zajęcia węzłów chłonnych lub rozprzestrzenienia się w organizmie.

Lekarz leczący

Klinika i Poliklinika Urologii

Univ.-Prof. Dr. med. Martin Burchardt

Dyrektor Kliniki

Kontakt

Dział Relacji Medycznych dla pacjentów międzynarodowych

Rafael Hawrylkow

Universitätsmedizin Greifswald

Fleischmannstr. 8

17475 Greifswald

Telefon: +49 3834 86 5639

Mobil: +49 151 2810 3332

E-Mail: rafael.hawrylkowmed.uni-greifswaldde

Kontaktformular - Polnische Webseite

Skontaktuj się z nami
captcha